Zpracování videa v Olympus Viewer 3
Program Olympus Viewer 3 standardně dodávaný s fotoaparáty Olympus řady OM-D a PEN zvládá základní práci s videem natočeným těmito fotoaparáty. Tato funkce je sice popsána v nápovědě k programu, ale nikde jinde se o ní moc nepíše. Proto jsem se rozhodl vytvořit tento návod, abyste si mohli udělat představu o tom, co v tomto ohledu program umí ještě před tím, než ho nainstalujete.
Přechod do režimu úprav
Na prvním obrázku vidíme Viewer v režimu správce souborů. Ve zobrazené složce jsou dva krátké ilustrační videoklipy ve formátu MOV. V prvním z nich jsou záběry rybníka, ve druhém je květináč s hlínou. Klip s rybníkem je označen. Klepnutím na tlačítko Edit vpravo nahoře (Označeno žlutou šipkou) se program přepne do režimu úprav.
V režimu úprav je zobrazeno video, které bylo vybráno ve správci souborů. V liště náhledů na horní straně okna je ale možné zvolit jiný soubor, který má být upravován. Úpravy spočívají v základním střihu videa. Okno pro střih vyvoláme dalším tlačítkem Edit. (Označeno žlutou šipkou)
Řazení záběrů
V tomto novém okně je možné přidávat do seznamu další videosoubory, které je možné následně spojit do jednoho. Přidání se provede klepnutím na tlačítko označené žlutou šipkou a následným výběrem souboru.
Přechod do režimu střihu
Nyní máme v seznamu videa dvě. Pokud z jednoho z nich chceme část vystřihnout, klepneme na tlačítko s obrázkem nůžek. (Označeno žlutou šipkou)
Okno pro střih videa se objeví navrchu okna se seznamem videoklipů.
Možnosti střihu videa
V tomto okně můžeme označit úsek videa a vybrat, jaká akce se má provést - zda se mají odstřihnout okraje, nebo vystřihnout tento označený úsek. Pro ilustrační účely jsem zvolil odstřižení okrajů.
Export filmu
Po klepnutí na tlačítko OK se dostaneme zpátky do okna se seznamem videoklipů. Můžeme si všimnout, že u klipu, který byl ostřižen, se v pravém dolním rohu objevila ikonka nůžek a v levém dolním rohu je uveden čas trvání klipu 6s (10s před ostřižením).
Pro export sestříhaného videa, které vznikne spojením klipů ze seznamu, klepneme na tlačítko Export.
V dialogu pro export dostaneme na výběr cílovou složku, název cílového souboru, jeho formát, rozlišení, počet okének za vteřinu a volbu mezi mono a stereo zvukovou stopou. Export spustíme tlačítkem Save. Následný exportní proces trvá poměrně dlouho. Počítejte až s dvojnásobnou dobou oproti délce trvání videa.
Závěrem ještě přidávám odkaz na stránky programu Olympus Viewer 3 v angličtině s prezentací některých dalších funkcí.